kuchyneDrozd.jpg, 227kB

Varné desky:

Varné desky jsou plynové a elektrické

Plynové varné desky

Plynové varné desky se většinou vyrábí v klasickém smaltu nebo s nerezovým povrchem. Velkou výhodou vaření na plynu je možnost velmi přesné regulace plamene a také to, že okamžitě vidíte, co se s plamenem děje - zda jste jej skutečně ztlumili či naopak přidali na síle. Řada lidí se plynu bojí. Zbytečně. Všechny moderní plynové varné desky mají pojistku!

Elektrické varné desky

U elektrických varných desek můžete vybírat z klasických plotýnek, sklokeramických desek či desek indukčních. Věnovat se budeme zejména aktuálním trendům v oblasti elektrických varných desek - tedy desce sklokeramické a indukční.

Varné desky sklokeramické a indukční působí nadčasově a svým způsobem křehce. Nemusíte se toho bát, není tak snadné je nějak mechanicky poškodit. Tyto materiály se také poměrně snadno čistí. Sympatickým doplňkem těchto desek je ve valné míře dotykové ovládání spolu s bezpečnostní pojistkou. Desky se vyrábí s různým množstvím plotýnek. Nejprodávanější jsou ty s klasickým počtem čtyři.

Sklokeramická deska

- je vlastně praktičtějším a funkčnějším nahrazením horního izolantu a litinové plotýnky ohřevu pracujícího na principu elektrického odporu. Ztráta tepelné energie způsobená nerovností povrchu desky u plotýnkového typu, je minimalizována jednolitým povrchem. Sklokeramické desky se vyznačují kromě rychlého ohřevu i vysokou bezpečností, snadnou údržbou a nápaditým designem Ovládání desek je velice rozmanité - můžete si pořídit desku s klasickým ovládáním v podobě koleček či knoflíků , tlačítek, s ovládáním elektronickým , dotykovým ovládáním , se senzorovým typem ovládání.

Indukční deska

- indukční varná deska má velké výhody - je energeticky efektivní díky své schopnosti využít 90 % vynaložené energie, zatímco u plynového sporáku dochází k 50% ztrátě a u sklokeramické desky je ztráta 40 %. Tento poměr je dán tím, že indukční deska zahřívá pouze dno nádoby a nedochází k úniku tepla do okolí. Díky tomu je ohřev také mnohem rychlejší. Zatímco na plynu by se 2 litry vody vařily 9 minut a na běžné sklokeramické desce 8 minut, indukce je zvládne uvařit za 5 minut. Například funkce Jet Start zabezpečí rychlé dosažení bodu varu tím, že při maximálním výkonu zahřeje plotnu za 8 minut na 630 °C.

Princip indukčního vaření spočívá v tom, že mezi feromagnetickým dnem nádoby položené na povrchu a měděnou cívkou umístěnou pod plotnou vzniká elektromagnetické pole. Nepřetržitě zahřívá dno nádoby podle stupně nastaveného výkonu. Po vypnutí pak dochází k velmi rychlému chladnutí. Test s 1 litrem vody uvařené na 60 °C ukázal, že zatímco sklokeramická deska chladne 25 minut a plynová 14, indukci stačí pouhých 6 minut. V průběhu vaření tak odpadá nebezpečí popálení a majitel se nemusí bát ani případného požáru, který by mohl hrozit při manipulaci s otevřeným ohněm.

Výhodou indukční varné desky je také její schopnost reagovat velmi rychle. Pokud výkon snížíte či zvýšíte, změnu pocítíte okamžitě. S indukcí je možné regulovat teplotu s přesností téměř na 1°C.

K základnímu vybavení indukčních desek patří dotykové ovládání a bezpečnostní prvky, které jsou nepostradatelné nejen pro rodiny s malými dětmi. Signalizace zbytkového tepla svítí, pokud je spotřebič stále ještě nahřátý na více
než 60 °C a kuchaři by mohlo hrozit popálení. Stejně tak oceníte dětskou pojistku, která znemožní použití funkcí. Pro pohodlné vaření slouží časovač, díky kterému je možné nastavit délku vaření, což oceníte třeba při vaření vajec, těstovin či knedlíků.

Za jistou nevýhodu indukčního vaření je považována nutnost používat speciální nádobí k tomu určené. Obecně řečeno, potřebujeme nádoby s obsahem železa na dně, tedy feromagnetické. Pro běžné vaření si vystačíte se třemi základními hrnci pohybujícími se v řádech stovek korun a praktickou pánví. Nemusí se tedy jednat o zásadní nákup nového vybavení, které by mělo ohrozit vaši peněženku.

vyrobeno.jpg, 37kB